May 23, 2020 - May 24, 2020



2020 Virtual Competition Results


Results From Virtual Competition 2020

from May 23 - May 24, 2020

  • Advanced Adult Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 139 Dream Xiaowan Yan (IND)
  • Advanced Junior Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 33 The Smallest Light New England Dance and Gymnastics
    2 40 Control New England Dance and Gymnastics
    3 43 Sweet Georgia Brown New England Dance and Gymnastics
    4 47 By The Sea Kari Marino (IND)
    5 50 This Is Me The Dance Company
    6 42 Hit Me With A Hot Note New England Dance and Gymnastics
    6 38 Trust In You Northstar Dance Academy (IND)
    7 41 I Think I'm Gonna Dump Him The Dance Works LLC
    8 31 Poor Unfortunate Souls The Dance Works LLC
    9 48 Don't Worry About Me Shannon Giansanti (IND)
    10 37 The Loss Volume Performance Center
  • Advanced Junior Duo/Trio
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 73 Runaway Moyer Institute of Dance
    2 74 Laverne and Shirley The Dance Works LLC
  • Advanced Mini Duo/Trio
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 23 Cupcake Social The Dance Works LLC
    2 22 The Prayer Volume Performance Center
  • Advanced Junior Small Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 79 Bellyache Moyer Institute of Dance
    2 78 ASAP Dance Studio of Wakefield
  • Advanced Mini Large Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 25 It's Party Time Dance Studio of Wakefield
  • Advanced Mini Small Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 24 The Destiny Volume Performance Center
  • Advanced Mini Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 9 Halo AILEEN ARAUZ (IND)
    2 12 How Do I Look? New England Dance and Gymnastics
    3 10 Big Noise New England Dance and Gymnastics
    4 11 The Alien Volume Performance Center
    5 13 The Kiss Volume Performance Center
    6 14 Once Upon A Time New England Dance and Gymnastics
  • Advanced Senior Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 140 Flashdance Charity E Spencer
  • Advanced Teen Small Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 129 Tethered Moyer Institute of Dance
  • Advanced Teen Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 94 Burnout Kari Marino (IND)
    1 89 Red Rover Florence Mckelvy-Guinn (IND)
    2 87 Silence Leslie Zoll (IND)
    3 93 Cornett Man Ashleigh Freda (IND)
    4 90 Ain't No Other Man Sheila Hall (IND)
    5 91 Morning Dew Dance Arts Academy
    6 88 Something New Atwood Performing Arts Center (APAC Dance Inc)
    7 98 Ticket To Anywhere Dance Arts Academy
  • Competitive Junior Duo/Trio
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 75 Me And My Shadow New England Dance and Gymnastics
    2 76 You Are A Memory Moyer Institute of Dance
    3 77 Speaking French Dance Studio of Wakefield
  • Competitive Junior Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 67 My Heart Breaks Kay’s Act 2
    2 59 Rainbow Connection Jennifer Devine (IND)
    3 71 Schindler's List New England Dance and Gymnastics
    4 72 Enter Sandman Natalie Levandusky (IND)
    5 52 Be Prepared Antoinette Watson (IND)
    6 60 Sing Kesha Ryan (IND)
    7 65 New York State of Mind Dance Studio of Wakefield
    8 64 Madness Vibe Performing Arts
    9 61 Breathe Maryann Fields (IND)
    10 57 Breathe Vibe Performing Arts
  • Competitive Junior Super/Line/Production
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 25 In The Weeds Moyer Institute of Dance
    2 85 Sharp Dressed Man Dance Studio of Wakefield
    3 83 Welcome To Our World Dance Studio of Wakefield
  • Competitive Mini Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 17 Embers New England Dance and Gymnastics
    2 16 Flying Kathleen Vitolo (IND)
    3 15 One Two Step Ashleigh Freda (IND)
  • Competitive Junior Large Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 82 Mansion Door Moyer Institute of Dance
    2 81 My Generation Dance Studio of Wakefield
    3 80 Tribe Dance Studio of Wakefield
  • Competitive Senior Duo/Trio
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 153 End Of The Line Dance Studio of Wakefield
    2 152 This Is Not Goodbye Dance Studio of Wakefield
  • Competitive Senior Large Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 134 Good As Gold Dance Studio of Wakefield
    2 133 Sixteen Tons Dance Studio of Wakefield
  • Competitive Senior Small Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 146 In A Dream Moyer Institute of Dance
  • Competitive Senior Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 163 House Of The Rising Sun Dazzle Studio of Dance
    2 150 Lost Without You DeGrasse Dance Studio
    3 168 Endings, Beginnings Moyer Institute of Dance
    3 144 Drumming Song Amy Henson (IND)
    4 155 Burn DeGrasse Dance Studio
    4 154 Somebody DeGrasse Dance Studio
    4 142 Moonlight Sonata New England Dance and Gymnastics
    5 157 Epilogue Ashleigh Freda (IND)
    6 149 Leave A Light On Lisa Madsen (IND)
    6 145 Lost On You Vibe Performing Arts
    7 135A Amber Allison Oliphant (IND)
    8 137A Used To Be Mine Brittany Miller (IND)
    8 166 Down With Love Dance Studio of Wakefield
    9 161 Give Me Everything Tonight Jo Ann Warren Studio
    10 164 Iris Dance Studio of Wakefield
  • Competitive Senior Super/Line/Production
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 135 Blue Jeans Dance Studio of Wakefield
    2 132 Back To Home Dance Studio of Wakefield
  • Competitive Teen Duo/Trio
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 128 Dibidy Dop The Dance Workshop
    2 126 Let It Be Me Natalie Levandusky (IND)
    3 127 Heaven Help Me Robin Venner (IND)
  • Competitive Teen Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 121 Bird Girl New England Dance and Gymnastics
    2 119 Gold New England Dance and Gymnastics
    3 109 Waiting Jeffrey Sadler (IND)
    4 102 Lil' Miss Milka Frison (IND)
    5 107 Comin' Home Baby The Dance Workshop
    6 100 Underground New England Dance and Gymnastics
    7 123 This Is The End Jeanine Gaudet (IND)
    8 108A They Came Along Linda Miller (IND)
    9 118 Something In The Water Gina Prendergast (IND)
    10 104 If I Had My Way Dazzle Studio of Dance
  • Competitive Teen Large Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 130 Hey Hi, Hello! Dance Studio of Wakefield
  • Competitive Teen Super/Line/Production
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 131 This Is A New Year Dance Studio of Wakefield
  • Recreational Junior Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 26 Brotsjor Ann Galeano (IND)
    2 30 The Genie Volume Performance Center
    3 29 The Beibs Volume Performance Center
    4 27 Fierce Vibe Performing Arts
    5 28 The Wake Up Volume Performance Center
  • Recreational Junior Small Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 78A Drive My Car South County Movement Center
  • Recreational Mini Duo/Trio
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 20 Mermaid Party Vibe Performing Arts
    2 21 Strength in Numbers Silver City Dance Center
  • Advanced Mini Large Group
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 49A Light Up The World South County Movement Center
    2 21A The Slumber Party Volume Performance Center
    3 50A Sentimental Journey South County Movement Center
  • Recreational Mini Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 7 I’m a Brass Band tap Izzy Kramber (IND)
    2 2 Hound Dog Gotta Dance Studio, Inc
    3 4 The Heartbeat Volume Performance Center
    4 5 Shake The Room South County Movement Center
    5 8 Brown Eyed Girl Gotta Dance Studio, Inc
    5 1 The Happy Face Volume Performance Center
    6 6 Born to Entertain Gotta Dance Studio, Inc
    7 3 Get Back Up Again Silver City Dance Center
  • Recreational Senior Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 136 Reba Charity E Spencer
    2 137 The Last Dance - ADJUDICATION ONLY Volume Performance Center
  • Recreational Teen Solo
    Place Entry # Routine Name Studio
    1 86A Supermarket Flowers Mia Mires (IND)
    2 86 Lose You to Love Me Dance DynamiX
TOP